Vplyv výroby nového notebooku na životné prostredie
Nákup nových notebookov má oveľa väčšiu ekologickú stopu, ako si myslíte
Štúdie jednoznačne potvrdzujú, že kúpou renovovanej techniky namiesto novej šetríte životné prostredie
Francúzska agentúra pre životné prostredie a energiu ADEME vypracovala v septembri v roku 2022 rozsiahlu štúdiu o vplyve renovovanej techniky na životné prostredie.
Dokázalo sa, že výroba nových technologických zariadení zvyšuje emisie skleníkových plynov, vyčerpáva prírodné zdroje a generuje veľké množstvo odpadu. Práve porovnanie výroby novej a renovovanej techniky ukázalo značný rozdiel ich dopadu na životné prostredie, pričom renovovaná technika má výrazne menší vplyv.
Na základe metodiky analýzy životného cyklu produktu LCA (Life Cycle Assessment) agentúra ADEME posúdila celkový environmentálny vplyv vybraných produktov alebo procesov počas celého ich životného cyklu. Životný cyklus zahŕňa ťažbu surovín, výrobu produktu, dopravu, používanie a nakoniec aj likvidáciu alebo recykláciu. Hlavným cieľom metodiky LCA je zhodnotiť environmentálny vplyv produktu alebo procesu v každej fáze jeho životného cyklu.
Pri hodnotení nových zariadení sa v štúdii zohľadňujú viaceré faktory. Zahŕňajú ťažbu surovín, výrobu komponentov, internú prepravu, výrobné procesy, výrobu obalových materiálov a príslušenstva, distribúciu, používanie a napokon koniec životnosti, či už ide o spaľovanie alebo likvidáciu na skládke.
Pri renovovaných zariadeniach sa tiež zvažujú rôzne faktory, ako je zber použitých zariadení, výroba náhradných dielov, likvidácia použitých dielov, výroba obalových materiálov a príslušenstva a doprava. Tieto faktory sú hodnotené v globálnom meradle, čo umožňuje aplikáciu údajov na celosvetovej úrovni.
Štúdia o vplyve renovovanej techniky na životné prostredie od ADEME sa zaoberá štyrmi hlavnými typmi environmentálneho vplyvu: uhlíkovou stopou, spotrebou surovín (vrátane ťažby kovov a fosílnych palív), spotrebou vody a vznikom elektronického odpadu.
Vplyv nových zariadení v porovnaní s renovovanými je veľmi rozdielny.
Pozrite si v grafe nižšie aké dopady na životné prostredie majú jednotlivé zariadenia.
Nový vs. renovovaný notebook
Nový vs. renovovaný počítač
Vplyv notebookov a počítačov na životné prostredie
Výroba nových notebookov a počítačov má významný environmentálny dosah. Tento proces vyžaduje veľké množstvo surovín, energie a vody, prispieva k emisiám skleníkových plynov a vytvára veľké množstvo odpadu. Škodlivé látky používané pri výrobe môžu tiež mať negatívny vplyv na životné prostredie a zdravie ľudí. Okrem toho, počítače a notebooky majú krátky životný cyklus a ich likvidácia môže spôsobiť problémy s elektronickým odpadom, ak nie je riadne spracovaná.
Renovovaná technika má environmentálnu výhodu, pretože predlžuje životnosť zariadení, znižuje množstvo odpadu a šetrne využíva suroviny. Tým sa znižuje spotreba energie, emisie CO2 a tlak na prírodné zdroje, čo prispieva k ochrane životného prostredia.
Podľa výpočtu ITU sa v roku 2022 celosvetovo vyprodukovalo rekordných 62 miliárd kg elektronického odpadu (čo zodpovedá priemeru 7,8 kg na obyvateľa za rok). Iba 22,3 % tejto hmoty elektronického odpadu bolo zdokumentovaných ako formálne zozbierané a recyklované spôsobom šetrným k životnému prostrediu. Štúdie z Cranfield University z marca v roku 2022 pre ”Posudzovanie vplyvov rôznych stratégií na renováciu užívateľskej elektroniky na životné prostredie” sa renovácia techniky ukázala ako dôležitý prelom smerom k udržateľnej výrobe.
Hoci sa v Techsavers zameriavame najmä na renováciu notebookov a PC, v našej ponuke nájdete aj smartfóny či tablety. Netreba zabúdať, že ich výroba je tak isto veľmi zaťažujúca na prírodné zdroje. Renovované smartfóny a tablety majú vždy menší vplyv na životné prostredie v porovnaní s novými zariadeniami. Štúdia od Unitar z októbra 2022 hovorí o tom, že zo 16 miliárd mobilných telefónov na celom svete sa len v roku 2022 viac ako 5 miliárd vyhodilo. Rýchlosť akou sa technika vyvíja nevieme zastaviť. Vieme však pomôcť tomu, aby sme sa snažili využívať zariadenia čo najdlhšie a predišli zbytočnému hromadeniu odpadu.
Rozhodnutím pre kúpu renovovanej techniky od Techsavers nielen že podporujete ekologicky udržateľné riešenia, ale tiež šetríte finančné prostriedky.
Navyše, týmto krokom pomáhate znižovať dopyt po výrobe nových zariadení, čím prispievate k redukcii emisií a spotreby prírodných zdrojov. Váš výber teda znamená zodpovedný prístup k našej planéte a jej budúcnosti.
Myslite na [budúcnosť|našu planétu]
Zníženie CO2
Kúpou renovovaného notebooku namiesto nového zabránite vzniku približne 167,5 kg emisií CO2 . Pri 1 000 notebookoch je to ekvivalentné tomu, ako keby bolo ročne vyradených z premávky 36 áut.
Šetrenie vody
Kúpou renovovanej techniky dokážete ušetriť viac než 191 400 litrov vody, ktorá je použitá na ťažbu, výrobu a rafináciu jedného nového notebooku a jeho komponentov. To je dostatok pitnej vody pre priemerného človeka na viac ako 200 rokov.
Šetrenie prírodných zdrojov
Až 683,2 kg vyťažených surovín je potrebných na výrobu materiálov pre každý komponent jedného notebooku. To je ekvivalent približne 27 vriec cementu. Renovovanie nielenže zabraňuje spotrebe ďalších zdrojov, ale tiež predchádza elektronickému odpadu pri likvidácii samotného notebooku.
Techsavers je udržateľná voľba, ktorej môžete dôverovať
Certifikovaný proces renovácie spĺňa prísne medzinárodné normy kvality podľa ISO 9001, aby vám poskytol produkt, ktorý vyzerá a funguje ako nový. Z hľadiska udržateľnosti existuje množstvo dôvodov, prečo si kúpiť renovovanú techniku od Techsavers. Práve preto sme radi, že naše produkty poskytujú kvalitu a spoľahlivosť porovnateľnú s novými a zároveň sú udržateľnou voľbou a cestou pre lepšiu budúcnosť nás všetkých.
Natália Pažická a Techsavers
Natália Pažická, greenfluencerka taktiež vidí budúcnosť v kúpe renovovanej techniky. Funkčné zariadenia, ktoré vám vedia poslúžiť ešte minimálne 5 rokov predsa nemusia skončiť na skládkach.
Sme držiteľom certifikátu ISO 14001
Naša spoločnosť spĺňa prísne medzinárodné normy a dodržiava zásady ochrany životného prostredia. Aktívne znižujeme odpad, správne ho spracovávame a recyklujeme. Snažíme sa znižovať energetickú náročnosť a emisie do ovzdušia, vôd a pôd.